African Athletics Championships (20th)
Durban, RSA; June 22 – 26
Summary of Middle & Long Distance Events
NOTE: Thanks to CAROLE FUCHS for compiling these results.  Recap by RIEL HAUMAN –Ed.

Four women were the stars in the middle and long distances at the African T&F Championships held over five days in the balmy South African coastal city of Durban. All four set championship records, with Kenya’s Alice Aprot also scoring a world-leading performance with her 30:26.94 in the 10,000m, an overwhelming victory and more than a minute faster than the mark achieved by Edith Masai a decade ago. Aprot’s time is also a personal best by almost a minute.

In the 5000m Aprot’s compatriot Sheila Chepkirui broke the championship record of no less a luminary than Almaz Ayana, who ran 15:32.72 at the previous edition of the meet, held in Marrakech, Morocco. Chepkirui clocked 15:05.45, also a personal best.

Former global 800m champion Caster Semenya, the fastest runner over two laps in the world this year, won both the 800m and 1500m (and ran a scintillating anchor leg on South Africa’s winning and national record-setting 4x400m relay), with her most impressive victory coming in the 1500m on the third day of the meet. She easily beat championship record holder Rababe Arafi (MAR) and wiped out the Moroccan’s record with her personal best of 4:01.99 – a mere 0.18 sec slower than Zola Budd’s SA record set in 1984, seven years before Semenya was born.

Semenya also took the 800 on the final day, running an easy-looking 1:58.20 in front of another Moroccan, Malika Akkaouiu.

The fourth championship record came in the women’s steeplechase, where Kenya’s Norah Jeruto beat the previous mark of Hiwot Ayalew Yemmar (ETH), run in 2014, with her 9:25.07.

Only one athlete, Nijel Amos (BOT) in the 800m, successfully defended a title won in Marrakech. Amos, the silver medalist behind David Rudisha at the 2012 Olympic Games, took the gold in 1:45.11 – more than 3 sec faster than in 2014.

In the men’s 10,000m South Africa’s Stephen Mokoka scored an exciting and narrow victory over Kenya’s Wilfred Kimitei in 28:02.97.

MEN –
800m:
Final (24):
1. Nijel Amos, BOT              1:45.11    Gold
2. Jacob Rozani, RSA            1:45.38 PB Silver
3. Rynhardt van Rensburg, RSA   1:46.15    Bronze
4. Boitumelo Masilo, BOT        1:46.16 PB
5. Albertino Mamba, MOZ         1:46.34
6. Sampson Laari, GHA           1:47.62
7. Kabelo Mohlosi, RSA          1:50.00
8. Nyasha Mutsetse, ZIM         1:50.90

Semi-Finals (23):
Heat 1:
1. Nijel Amos, BOT              1:49.91 Q
2. Rynhardt van Rensburg, RSA   1:50.55 Q
3. Kabelo Mohlosi, RSA          1:51.30 Q
4. Moussa Camara, MLI           1:51.59
5. Mohammad Dookun, MRI         1:52.45
6. Dey Dey, SSD                 1:52.91
7. Fathi Adam, SUD              1:53.39
Boaz Kiprugut, KEN           DQ

Heat 2:
1. Albertino Mamba, MOZ         1:48.36 Q
2. Sampson Laari, GHA           1:48.46 Q
3. Jacob Rozani, RSA            1:48.48 Q
4. Boitumelo Masilo, BOT        1:48.52 q
5. Nyasha Mutsetse, ZIM         1:49.69 q
6. Bacha Morka Mulata, ETH      1:56.21
7. Benedicto Makumba, MAW       2:00.46
Abraham Matet, SSD           DQ
Prelims (22):
Heat 1:
1. Nijel Amos, BOT              1:50.19 Q
2. Albertino Mamba, MOZ         1:50.39 Q
3. Moussa Camara, MLI           1:51.08 Q
4. Dey Dey, SSD                 1:53.20

Heat 2:
1. Benedicto Makumba, MAW       2:02.22 Q
2. Boitumelo Masilo, BOT        2:02.57 Q
3. Rynhardt van Rensburg, RSA   2:02.81 Q

Heat 3:
1. Boaz Kiprugut, KEN           1:48.63 Q
2. Sampson Laari, GHA           1:48.80 Q
3. Kabelo Mohlosi, RSA          1:49.94 Q
4. Nyasha Mutsetse, ZIM         1:50.34
5. Fathi Adam, SUD              1:53.82
6. Abraham Matet, SSD           1:54.85

Heat 4:
1. Jacob Rozani, RSA            1:49.91 Q
2. Bacha Morka Mulata, ETH      1:50.25 Q
3. Mohammed Dookun, MRI         1:50.88 Q
4. Abraham Thon, SSD            2:02.03

1500m:
Final (26)
1. Fouad El Kaam, MAR           3:39.49  Gold
2. Timothy Cheruiyot, KEN       3:39.71  Silver
3. Vincent Letting, KEN         3:40.78
4. Youness Essalhi, MAR         3:41.34
5. Taresa Tolosa, ETH           3:42.23
6. Birhanu Sorsa, ETH           3:43.56
7. Eric Kiptanui, KEN           3:43.81 PB
8. Dumisani Hlaselo, RSA        3:44.53
9. Johan Cronje, RSA            3:45.26
10. Santino Kenyi, SSD           3:45.34 NR
11. Wellington Varevi, ZIM       3:48.40
12. Dey Dey, SSD                 3:48.70

Prelims (25):
Heat 1:
1. Fouad El Kaam, MAR           3:46.48 Q
2. Vincent Letting, KEN         3:47.80 Q
3. Birhanu Sorsa, ETH           3:48.43 Q
4. Dumisani Hlaselo, RSA        3:50.58 Q
5. Wellington Varevi,           3:51.70
6. Sylvester Koko, BOT          3:52.31
7. Mohammad Dookun, MRI         3:54.48
8. Moussa Camara, MLI           3:54.76
9. Abraham Matet, SSD           3:55.14
10. Benjamin Enzema Owondo, GEQ  4:11.87

Heat 2:
1. Timothy Cheruiyot, KEN       3:44.44 Q
2. Taresa Tolosa, ETH           3:44.58 Q
3. Eric Kiptanui, KEN           3:44.66 Q
4. Youness Essalhi, MAR         3:44.70 Q
5. Santino Kenyi, SSD           3:47.31
6. Dey Dey, SSD                 3:49.63
7. Oskear Komeya, NAM           3:51.55
8. Johan Cronje, RSA            3:56.12

5000m: (26)
1. Douglas Kipserem, KEN       13:13.35 PB Gold
2. Elroy Gelant, RSA           13:15.13    Silver
3. Mangata Ndiwa, KEN          13:16.85    Bronze
4. Getaneh Molla, ETH          13:17.84
5. Peter Lagat, KEN            13:18.78 PB
6. Namakwe Nkhasi, LES         13:21.68 NR
7. Thierry Ndiumwenayo, BDI    13:26.24 NJR
8. Jean-Marie Vianney, BDI     13:31.91
9. Phillip Kipyeko, UGA        13:32.77
10. Dejene Debla, ETH           13:33.06
11. Abdallah Mande, UGA         13:34.52
12. Onesphore Nzikwikunda, BDI  13:34.54
13. Teklit Teweldebrhan, ERI    13:36.00
14. Sesebo Matlapeng, BOT       13:43.57 PB
15. David Kulang, SSD           13:54.69 NR
16. Khalid Hamed, SUD           14:20.24
17. John Atem, SSD              14:20.40 PB
18. Emanuel Bakatukonka, COD    14:41.52
19. Tendai Zimuto, ZIM          14:51.80
20. Yach Wol, SSD               14:52.73 PB
21. Carnisous Wenjere, ZIM      16:12.55 PB

10,000m (22):
1. Stephen Mokoka, RSA         28:02.97    Gold
2. Wilfred Kimitei, KEN        28:03.18    Silver
3. Namakwe Nkhasi, LES         28:06.33 NR Bronze
4. Jemal Yimer, ETH            28:08.92 PB
5. Fikadu Haftu, ETH           28:09.21 PB
6. Stephen Arita, KEN          28:09.66
7. Isail Gallet, TAN           28:13.46 PB
8. Abraham Habte, ERI          28:18.18
9. Abdallah Mande, UGA         28:21.92
10. Gladwin Mzazi, RSA          28:24.50
11. Areka Mekonen, ETH          28:37.41 PB
12. Fabiano Sulle, TAN          29:09.75
13. John Atem, SSD              29:53.67 NR
14. Happy Ndacha Mcherewje, MAW 29:59.94 PB
15. Jacob Mugomeri, ZIM         30:05.75 PB
16. Stephanus Kaudinge, NAM     34:05.63 PB
17. Jauodo, MOZ                 34:05.63 PB

3000m S/C (24):
1. Chala Beyo, ETH              8:21.02  Gold
2. Gigsa Tolosa, ETH            8:22.79  Silver
3. Abraham Kibiwott, KEN        8:24.19  Bronze
4. Phenus Kipleting, KEN        8:26.11
5. Hamid Ezzine, MAR            8:29.36
6. Jacob Araptany, UGA          8:29.60
7. Rantso Mokopane, RSA         8:35.02
8. Malek Ben Amor, TUN          8:47.31
9. Abdalla Targan, SUD          8:47.47
10. Sesebo Matlapeng, BOT        8:58.93
11. Hossny Ismail Eisa, SUD      9:08.99

WOMEN –
800m:
Final (26):
1. Caster Semenya, RSA          1:58.20  Gold
2. Malika Akkaoui, MAR          2:00.24  Silver
3. Emily Cherotich, KEN         2:00.70  Bronze
4. Silvia Chesebe, KEN          2:01.43
5. Rabab Arafi, MAR             2:01.49
6. Noelie Yarigo, BEN           2:02.68
7. Amina Bakhit, SUD            2:02.83
8. Lidya Melese, ETH            2:04.89

Prelims (25):
Heat 1:
1. Caster Semenya, RSA          2:02.01 Q
2. Rabab Arafi, MAR             2:02.32 Q
3. Amina Bakhit, SUD            2:02.44 q
4. Noelie Yarigo, BEN           2:02.94 q
5. Tigist Ketema, ETH           2:04.61
6. Halima Nakaayi, UGA          2:04.97
7. Violette Ndayikengurukiye, BDI 2:10.11

Heat 2:
1. Silvia Chesebe, KEN          2:03.96 Q
2. Lidya Melese, ETH            2:04.83 Q
3. Agnes Abu, GHA               2:05.64
4. Liza Kellerman, RSA          2:07.82
5. Tarchoun Hayfa, TUN          2:09.49
6. Maryjoy Mudyiravanji, ZIM    2:20.75
Fiori Asmelasha, ERI         DQ

Heat 3:
1. Emily Cherotich, KEN         2:03.35 Q
2. Malika Akkaoui, MAR          2:03.36 Q
3. Dinke Firdisa, ETH           2:06.52
4. Tsepang Sello, LES           2:15.03
5. Sounia Hamdan, SUD           2:17.87

1500m (24):
1. Caster Semenya, RSA          4:01.99 CR*/PB Gold
2. Rabab Arafi, MAR             4:03.95        Silver
3. Adanech Anbesa, ETH          4:05.22 PB     Bronze
4. Fantu Worku, ETH             4:05.84 PB
5. Siham Hilali, MAR            4:07.39
6. Janet Achola, UGA            4:08.11 NR
7. Beatha Nishimwe, RWA         4:08.75
8. Sela Jepleting, KEN          4:09.14
9. Judy Kiyeng, KEN             4:11.60
10. Alawia Andal, SUD            4:29.51
11. Lavinia Haitope, NAM         4:31.11
12. Merhawit Ghide, ERI          4:48.10
13. Divine Makaya-Asani, COD     5:18.59
*Championship record; previous 4:05.80, Rababe Arafi, MAR, 2012

5000m (22):
1. Sheila Chepkirui, KEN       15:05.45 CR*/PB Gold
2. Margaret Chelimo, KEN       15:07.56 PB     Silver
3. Dera Dida, ETH              15:15.26 PB     Bronze
4. Meskerem Mamo, ETH          15:18.06 PB
5. Kidas Alema, ETH            15:39.27 PB
6. Cavaline Nahimana, BDI      15:47.90 NR
7. Racheal Zena Chebet, UGA    15:53.50 PB
8. Nebyat Abraham, ERI         15:55.47 PB
9. Kokob Tesfagabriel, ERI     15:57.54 PB
10. Ndeshimona Ekandjo, NAM     16:28.90 PB
11. Mercy Malembo, MAW          16:48.31 PB
12. Bibiro Ali Taher, CHA       17:32.71 PB
13. Falicia Oyo, SSD            18:27.53 PB
*Championship record; previous 15:32.72, Almaz Ayana, ETH, 2014

10,000m (25):
1. Alice Aprot, KEN            30:26.94 CR*/WL/PB Gold
2. Jackline Chepngeno, KEN     31:27.73 PB        Silver
3. Joyline Jepkosgei, KEN      31:28.28 PB        Bronze
4. Salome Nyirarukundo, RWA    31:45.82 NR
5. Shure Demisa, ETH           32:14.25 PB
6. Yenenesh Tilahun, ETH       32:17.38 PB
7. Clementine Mukandanga, RWA  33:28.64
8. Ayandu Idossa, ETH          34:34.64
9. Lemlem Teweldebrhan, ERI    34:41.79 PB
10. Ruth Kibreab, ERI           36:10.58 PB
11. Glenrose Xaba, RSA          36:32.37
12. Falicia Oyo, SSD            37:55.31 PB
Racheal Zena Chebet, UGA    DNF
Keneilwe Sesing, RSA        DNF
*Championship record; previous 31:27.96, Edith Masai, KEN, 2006

3000m S/C (26):
1. Norah Jeruto, KEN           9:25.07 CR*/PB Gold
2. Agnes Chesang, KEN          9:27.22 PB     Silver
3. Weyneshet Ansa, ETH         9:39.89        Bronze
4. Eliane Saholinirina, MAD    9:44.50 NR
5. Birtukan Adamu, ETH         9:50.52
6. Saara Martin, NAM          12:05.11 PB
*Championship record; previous 9:29.54, Hiwot Ayalew Yemmar, ETH, 2014

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here